weterynarz rumia Lek. Wet. Barbara Zelewska-Pankanin

Gabinet wet. pod Św. Hubertem w Rumi

 
Babeszjoza - choroba przenoszona przez kleszcze # GABINET WETERYNARYJNY POD ŚW. HUBERTEM - RUMIA

Babeszjoza - choroba przenoszona przez kleszcze

 
W związku z tym, że rozpoczął się okres wiosenno-letni i nie ma dnia żebyśmy nie usuwali kleszczy z pacjentów odwiedzających nasz gabinet, chcielibyśmy przybliżyć Państwu temat babeszjozy – najpowszechniejszej choroby odkleszczowej dotyczącej psów.

Babeszjoza jest chorobą pasożytniczą powodowaną przez protisty z rodzaju Babesia, przenoszoną przez kleszcze. Pasożytują one w krwinkach czerwonych wywołując niedokrwistość, czyli zbyt niską liczbę czerwonych krwinek, wynikającą z ich niszczenia przez wyżej opisane pierwotniaki.


 

Do zarażenia dochodzi, gdy kleszcz będący nosicielem pasożyta przytwierdzi się do skóry psa i wraz ze swoją śliną wprowadzi mikroorganizmy do krwi zwierzęcia, tam wnikają one do erytrocytów i bardzo szybko się namnażają, powodując ich zniszczenie na drodze mechanicznej. Warto wspomnieć, że aby kleszcz wprowadził protisty do organizmu żywiciela muszą minąć minimum 24 godziny, co jest bardzo istotne dla działania preparatów przeciwkleszczowych, które nie zapobiegają samemu wbiciu się kleszcza ale pozwalają mu na pobranie krwi z substancją czynną a następnie powodują jego śmierć. 

 

 


Objawy rozwijają się mniej więcej tydzień po ukąszeniu, ale występują też przypadki gdzie okres inkubacji może wynosić nawet kilka miesięcy. Państwa uwagę zwrócą posmutnienie, brak apetytu, powiększone węzły chłonne, wysoka gorączka (41 -42 stopni Celsjusza) , bladość błon śluzowych, ciemne zabarwienie moczu. 
W celu zdiagnozowania tej jednostki chorobowej pierwszym krokiem będzie pobranie krwi i dokładne obejrzenie rozmazu pod mikroskopem, jednakże ujemny wynik badania rozmazu nie wyklucza występowania choroby. Niekiedy należy wysłać krew do specjalistycznego laboratorium. Babesia canis poza niszczeniem krwinek czerwonych, powoduje również poważne uszkodzenia wątroby i nerek, w związku z czym u pacjenta podejrzanego o babeszjozę należy zawsze przeprowadzić badanie biochemiczne krwi w celu oceny funkcjonowania tychże narządów.


Leczenie polega na przywróceniu prawidłowej liczny krwinek czerwonych. Pacjenci z silną anemią będą potrzebowali przetoczenia krwi, jednorazowo należy podać lek przeciwpierwotniaczy (imizol), pomocniczo stosuje się płynoterapię dożylną, antybiotykoterapię (często dochodzi do nadkażeń bakteryjnych), stosowanie terapii przeciwzapalnej i przeciwbólowej (niesteroidowe leki przeciwzapalne). W zależności od stopnia uszkodzenia nerek i wątroby, także leki wspomagające ich funkcje. 
Przypominamy, że najprostszą i najskuteczniejszą metodą walki z tą chorobą jest profilaktyka! przez wszystkie miesiące w roku, w których panuje dodatnia temperatura powinniśmy stosować preparaty przeciwkleszczowe u naszych zwierząt – dostępne są w formie spot-on, obroży czy tabletek.


Nie zapominajmy, że zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć i zabezpieczmy jak najszybciej swojego pupila!