weterynarz rumia Lek. Wet. Barbara Zelewska-Pankanin

Gabinet wet. pod Św. Hubertem w Rumi

 
Trzecia powieka zwana wiśniowym okiem # GABINET WETERYNARYJNY POD ŚW. HUBERTEM - RUMIA

Trzecia powieka zwana wiśniowym okiem

 
Dzisiaj omówimy zagadnienie związane z wypadnięciem gruczołu trzeciej powieki, inaczej zwanym wiśniowym okiem (ang. cherry eye).

Gruczoł ten prawidłowo połączony jest włóknistym więzadłem do tkanki okołooczodołowej i chrząstki trzeciej powieki. Jego zadaniem jest produkcja ok. 1/3 wodnej warstwy filmu łzowego, przez co w znacznej części odpowiada za nawilżenie gałki ocznej.


Cherry eye może dotyczyć zarówno psów jak i kotów. Najczęściej zdarza się u psów młodych (6m-cy - 2 lata) ras tj. cocker spaniel, buldog angielski, mastiff neapolitański, bloodhound, lhassa apso, shih tzu, pekińczyk oraz u innych ras psów brachycefalicznych. U kotów występuje rzadko, najczęściej dotyczy kotów burmańskich i perskich.


Choroba ta, choć występuje dość często to jej patogeneza nie jest w pełni poznana. Podejrzewa się skłonność genetyczną związaną ze zmianami anatomicznymi tj. nieprawidłowym połączeniem gruczołu z powięzią oczodołową, które to umożliwia wysunięcie gruczołu. Wypadnięcie gruczołu może być zarówno jedno- jak i obustronne. 
Nazwa „cherry eye" nawiązuje do obrazu klinicznego pacjenta. W przyśrodkowym kącie oka widzimy okrągły, przekrwiony „twór” wystający zza wolnego brzegu trzeciej powieki przypominający wisienkę. Dodatkowo dochodzi do miejscowego zapalenia przydatków oka , mającego charakter wtórny do podstawowej przyczyny. Manifestuje się ono wypływem łez, przekrwieniem spojówek bądź tonicznym skurczem powiek. Redukcja wydzielanych łez prowadzi do poważnych konsekwencji, m. in. do zespołu suchego oka czy owrzodzeń rogówki.
Leczeniem z wyboru jest chirurgiczne odprowadzenie gruczołu. Niemniej jednak, jeśli doszło do przerostu gruczołu, bądź wtórnych zakażeń bakteryjnych wskazane jest wcześniejsze leczenie farmakologiczne. Ma ono na celu ograniczenie obrzęku oraz stanu zapalnego, przez co możliwa będzie późniejsza repozycja gruczołu.


Leczenie chirurgiczne polega na odprowadzeniu gruczołu. Obecnie stosuje się dwie metody: pierwsza polega na "schowaniu" gruczołu w trzeciej powiece, druga zaś na jego "zakotwiczeniu" na krawędzi oczodołu. Zaczerwienienie i obrzęknięcie trzeciej powieki utrzymuje się ok 2-4 tyg. po zabiegu. Rokowanie po zabiegu w większości przypadków jest bardzo dobre. Niemniej u ok. 5-20% przypadków dochodzi do ponownego wypadnięcia gruczołu i konieczna jest repozycja. 
Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Państwu zagadnienie "cherry eye". Zapraszamy do Gabinetu w celu uzyskania większej ilości informacji na ten i inne interesujące Państwa zagadnienia.